روز قدس: جمعه آخر ماه رمضان

روز قدس: جمعه آخر ماه رمضان


تاریخ انتشار : Publish : نسخه قابل چاپ Print

یکی از وقایع تاریخی که بسیار حائز اهمیت است در اوائل پیروزی انقلاب اسلامی ایران که به دست زعیم و رهبر کبیر مسلمین جهان حضرت امام خمینی ره دائر شده، «روز جهانی قدس است‏» که از روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان 1399 قمری (1358 شمسی) شروع و مقرر گشت هر ساله در چنین روزی تمام مسلمین جهان راهپیمایی کنند.

روز قدس: جمعه آخر ماه رمضان

 

یکی از وقایع تاریخی که بسیار حائز اهمیت است در اوائل پیروزی انقلاب اسلامی ایران که به دست زعیم و رهبر کبیر مسلمین جهان حضرت امام خمینی ره دائر شده، «روز جهانی قدس است‏» که از روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان 1399 قمری (1358 شمسی) شروع و مقرر گشت هر ساله در چنین روزی تمام مسلمین جهان راهپیمایی کنند.

اینک قسمتی از پیام امام خمینی قدس سره به مناسبت روز جهانی قدس از نظر خوانندگان گرامی می‏گذرد: روز قدس، جهانی است، و روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است، روز مقابله ملتهائی است که در زیر فشار ظلم آمریکا و غیر آمریکا بودند، روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند، در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند، روزی است که بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد، متعهدین امروز را روز قدس می‏دانند و عمل می‏کنند به آنچه که باید بکنند، و منافقین و آنهائی که با ابرقدرتها در زیر پرده آشنائی دارند، و با اسرائیل دوستی دارند در این روز بی تفاوت نیستند، و یا ملتها را نمی‏گذارند که تظاهرات کنند.

روز قدس، روزی است که باید سرنوشت ملتهای مستضعف معلوم شود باید ملتهای مستضعف در مقابل مستکبرین اعلان وجود بکنند، باید همانطور که ایران قیام کرد، و دماغ مستکبرین را به خاک مالید، و خواهد مالید، تمام ملتها قیام کنند، و این جرثومه‏های فساد را به زباله‏دانها بریزند.

روز قدس، روزی است که باید همت کنند و همت کنیم که قدس را نجات بدهیم، روز قدس روزی است، که باید به این روشنفکرانی، که در زیر پرده با آمریکا و عمال آمریکا روابط دارند هشدار داد، هشدار به اینکه اگر از فضولی دست‏بر ندارند سرکوب خواهند شد.

روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است، و روز حکومت اسلامی است. (1)

سخنرانی امام خمینی ره در روز قدس با محتوای و ابعاد وسیعی که دارد، اهم نکاتش بر تجمع و اتحاد مسلمین برای سرکوبی دشمنان اسلام تکیه شده، و اگر مسلمانان نیرومند جهان ید واحده شوند و اختلاف عقیده و اختلاف مذهب را کنار بگذارند، و برای دفاع از حریم اسلام، و قرآن، و کعبه، که مشترک بین همه اقشار مسلمین عالم است‏بکوشند، هرگز اجازه تجاوز کفار و منافقین را به حریم اسلام و مقدسات آن نخواهند داد، تا جائی که چند میلیون صهیونیست قبله اول مسلمین (بیت المقدس) را اشغال نموده، و در بین مسلمین تفرقه و جدائی بیندازند، و اینها هستند که شیعه را از سنی، و سنی را از شیعه جدا می‏نمایند، وحدت مسلمین را به هم می‏زنند، تا کمر مسلمین را بشکنند، و از تفرقه آنان بهره‏های خود را ببرند.

قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان , سرزمین اصلی و وطن میلیون ها آوارهء مسلمان فلسطینی است که استکبار جهانی توسط صهیونیسم جنایتکار, از سال 1948آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج ساخت و تحت سلطهء نیروهای اشغالگر قدس قرارداد. این توطئه از همان اولین سال های اجرا, با مقاومت مردم مسلمان فلسطین و اعتراض مسلمانان و انسان های آزاده و بیدار دل جهان مواجه شد و به شکل مبارزات پیگیر وسیاسی ـ نظامی , چهره خود را نشان داد. ملت بزرگوار و مسلمان ایران نیز پس از پیروزی انقلاب شکوهمنداسلامی مسألهء آزاد سازی فلسطین از چنگال غاصبان قدس را سرلوحهء آرمان هایش قرارداده و همه ساله روزقدس را به روز فریاد کشیده بر سر ستمکاران تاریخ تبدیل کرده است .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی , امام امت در اولین فرصت روزی را برای نجات قدس از چنگال صیهونیستهای جنایتکار, به عنوان روز قدس تعیین نمودند و پیامی که به همین مناسبت صادر نمودند,فرمودند:

بسم الله الرحمن الرحیم

من طی سالیان دراز, خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم که اکنون , این روزها به حملات وحشیانهء خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی پیاپی خانه و کاشانه ایشان را بمباران می کند.

من از عموم مسلمانان جهان و دولت های اسلامی می خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب وپشتیبانان آن , به هم بپیوندند; و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می کنم آخرین جمعهء ماه مبارک رمضان را که ازایام قدر است و می تواند تعیین کنندهء سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد, به عنوان " روز قدس " انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند ازخداوند متعال پیروی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم .

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

روح الله الموسوی الخمینی

و به این سان پیام پیامبر گونه امام راحلمان , نور امید به دل مظلومان فلسطینی تاباند و میلیون ها انسان آواده ومبارزه را برای مقابله عملی با توطئه های رژیم اشغالگر قدس و آمریکای جهانخوار مصمم تر و استوارتر کرد.

یام امام خمینی ـ رضوان الله تعالی علیه ـ نقطهء عطفی در تاریخ مبارزات ملت فلسطین شد و مسلمانان جهان را برای مقابله با جنایت پیشگان تاریخ , به یکپارچگی و وحدت کلمه دعوت کرد.

امام خمینی (ره ) با اعلام آخرین جمعهء ماه مبارک رمضان به عنوان <روز قدس> بر مبارزهء پایان ناپذیرمستضعفین با جهانخواران ظالم تأکید کردند و فرمودند:

<روز قدس روز جهانی است , روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد روز مقابلهء مستضعفین بامستکبرین است>.

روز قدس از دیدگاه رهبر معظم انقلاب:

رهبر معظم انقلاب حضرت آیة الله خامنه ای , که مسأله فلسطین را یکی از مشکلات اساسی و عمدهء جهان اسلام می دانند و نسبت به آن اهمیت فراوانی قائلند, در این رابطه در نماز جمعه تهران به مناسبت فرار رسیدن روز قدس فرمودند:

<امروز دو مشکل عمده در جهان اسلام را, که به ملتهای اسلامی مربوط است , در این خطبه مورد توجه قرارمی دهیم :

مسألهء اول آن مشکل قدیمی و زخم کهنه فلسطین است که به وسیلهء صهیونیست ها و ایادی استکبار به وجودآمد و همچنان به وسیلهء دست های استکبار جهانی این زخم در پیکرهء نظام , جامعه اسلامی و جهان اسلام , روز به روز به روز عمیق تر شده است . حوادث اخیر خلیج فارس موجب شد دنیای اسلامی اندکی از حوادث فلسطین غفلت کند, این غفلت صیهونیست ها را تشویق کرد که از فرصت استفاده کنند و فشار را بر مردم فلسطین بیشترکنند اولاً سیل مهاجرت بیگانگان از کشورهای مختلف به سوی سرزمین مقدس و اسلامی فلسطین , سرازیرشود. بلای بزرگ این است که دولتها و ملتهای اسلامی غافل شدند اگر چه (مردم ) غافل هم نمی شدند بسیاری از دولتها, شاید هیچ احساس وظیفه نمی کردند. ثانیاً این مبارزین مخلص و صادق فلسطینی , این مسلمانان مظلوم غریب که انتفاضه فلسطینی را در سه سال اخیر به وجود آورده اند در خانه شان زیر سخت ترین فشارهاقرار گرفتند. شب و روزی نیست که ضربتی به پیکر جامعهء اسلامی از راه فشار بر این مسلمانان مظلوم واردنشود. البته مبارزه ادامه دارد. آنچه مهم است این است که دنیای اسلام از مسألهء فلسطین باید غفلت نکند وملتها مسألهء فلسطین را از یاد نبرند. آمریکا, استکبار و پشتیبانان همیشگی صیهونیستها خواسته اند به مسلمین تحمیل کنند که مسألهء فلسطین را فراموش کنند ولی ملت اسلام و ملت ایران نباید بگذارد مسألهء فلسطین فراموش شود.

روز قدس , روزی است که یادآور یکی از ابتکارهای امام راحل عظیم الشأن ماست . این روز را دنیای اسلام باید گرامی بدارد. توده های مسلمان نگذارند که بعضی از دولتهای خود فروخته در فضای آرام و سکوت مصنوعی که به وجود آورده اند فلسطین را ذره ذره و لحظه به لحظه ذوب کنند و قضیه را به دست فراموشی بسپارند.

خیانت دولتهایی که با رژیم غاصب ساختند و فلسطینیها را قربانی کردند, نباید از یاد برد و فراموش بشود.این یک قضیه کوچکی نیست , بیش از چهل سال است که ملت اسلام نام فلسطین را می آورد.

مسلمین , متفکرین اسلامی , نویسندگان و سیاستمداران , هزاران بار گفته اند و هزارها نفر در این راه شهیدشده اند. مگر می شود پاره تن جهان اسلامی را در اختیار دشمنان گذاشت که او را تصرف کنند و ملتی را از خانه خودش بیرون کنند! مگر چنین چیزی می شود؟ مگر اسلام اجازه می دهد؟ مگر ملتهای اسلامی اجازه می دهند؟

در فضای عالم , این جو آمادگی , حضور, انتظار و طلب کاری نسبت به فلسطین باید روز به روز بیشتر شود.در داخل فلسطین هم باید این شعلهء مقدس روز به روز برافروخته شود. آن جوآنها آن زنان و مردان و جوانان وآن فداکارانی که در داخل فلسطین با رژیم غاصب مبارزه می کنند, باید بدانند نقطهء اصلی همان جایی است که آنها بر روی آن انگشت گذاشتند, این , آنجایی است که دشمن در آنجا شکست خواهد خورد. اینکه سازمانها درخارج از مرزهای فلسطین پشت میهای مذاکره بنشینند و یا به نام فلسطین در تریبونها خود نمایی کنند, مشکلی را حل نخواهد کرد. پشتیبانی عمومی دنیای اسلام از بیرون و مبارزهء واقعی و محسوس ملت فلسطین در داخل ,این دو با هم مشکل را حل خواهد کرد و سر دشمن فلسطین را به سنگ خواهد کوبید. روز قدس را گرامی بدارید و آن را بزرگ بشمارید, البته اگر تبلیغات جهانی منعکس نمی کنند, نکنند. آن کسانی که در زندانهای فلسطینی هستند به ما گفته اند آنها از شعار و حضور شما و مشت گرده کردهء شما,که حاکی از نیت و عزم صادقانه شماست , احساس قوت و قرت کرده و ایستادگی می کنند. آن که در پشت دیوار زندان های فلسطین اشغالی است , باید احساس تنهایی نکند تا بایستد. آن زن و مردی که در کوچه و خیاباانهای بیت المقدس و نوار غزه وشهرهای دیگر فلسطین اشغالی مورد تهاجم اراذل و اوباش صهیونیست است باید احساس کند شما از آنهاحمایت می کنید, تا بتواند مقاومت کند. دولتها هم البته تکالیفی دارند, دولت جمهوری اسلامی هم وظایفی دارد, به این وظایف عمل می کنند و باز هم خواهند کرد. مسألهء ملی و عمومی و مردمی نقش خاص خود رادارد که باید در جای خود انجام بگیرد>.

امید آنکه این روز جهانی , تمام مسلمانان جهان را در صف واحد قرار داده و آرزوی دیرین امام راحل (ره ) برای رهایی قدس , به زودی عملی گردد .