معرفی > معرفی شهر رزن

                                                                                شهرستان رزن                                                                                  


شهرستان رزن در گستره‌اي به وسعت 2729 كيلومتر مربع ، حدود 14% از مساحت استان همدان را به خود اختصاص داده است و در 75 کیلومتری همدان واقع شده است.
شهر رزن مرکز شهرستان رزن و بزرگترين شهر آن مي باشد که در مسير جاده اصلي همدان به تهران قرار گرفته . علاوه بر شهر رزن دو شهر قروه درجزين و دمق و 3 بخش : مرکزي، سردرود و قروه در جزين در مجموعه ي شهرستان رزن قرار دارند. شهر رزن تقريبآ در مرکز شهرستان قرار دارد که از ناحيه شمال و شمال غربي به استان قزوين از جنوب به شهرستان همدان از مشرق به استان مرکزي و از مغرب به شهرستان کبودرآهنگ محدود مي باشد. در شمال شرقي اين شهرستان رشته کوه خرقان قرار گرفته که بلندترين نقطه آن در محدوده شهرستان رزن داراي ارتفاع 2630 متر از سطح درياست. به لحاظ اينکه رزن در شمالي ترين نقطه استان واقع شده است، هواي آن نسبتا سردتر از ساير نقاط استان است و در تابستانها از آب و هواي معتدلي برخوردار است و رزن در دشتي قرار گرفته است که اطراف آن را کوه هايي از رشته کوه هاي زاگرس در بر گرفته اند.

وجه تسميه:

در مورد چگونگي نام‌گذاري و پيشينه تاريخي رزن دو روايت نقل شده است: اول آن‌كه رزن از كلمه رايزن گرفته شده كه در اصطلاح رايزن به معني مهمان‌دار بوده است. در شرح اين مطلب آمده كه رزن بر سر راه اصفهان – زنجان و قزوين – همدان بنا شده است و بناي اوليه آن جنبه كاروان‌سرا داشته كه مسافران بعد از استراحت در كاروان سراي شاه عباسي واقع در آوج، منزل بعدي را رزن مي دانستند و به مرور زمان رايزن به رزن تبديل شده است. در روايت دوم درباره رزن آمده كه به علت وجود باغ هاي انگور (رز) اين منطقه به رزان معروف شده كه به مرور زمان به رزن تغيير يافته است.  

جایگاه شهرستان رزن در یک نگاه  
مناطق تاریخی، گردشگری و صنایع دستی شاخص شهرستان رزن ... ادامه>>
  
  
مفاخر و مشاهیر شهرستان رزن ... ادامه>>


                                                                                                                                                                      
 
همدان، چهارباغ شهید مصطفی احمدی روشن، دانشگاه بوعلی سینا کد پستی: 65178-38695
 
www.basu.ac.ir تلفن: +98-81-38381601-10 فکس: 081-38380633

پیاده سازی و اجرا توسط شرکت شبکه فراپیوند